Po raz drugi już w tym roku KUBEK BIZNESU zawitał do Tarnobrzega. W murach Państwowej Uczelni Zawodowej odbyło się Śniadanie Biznesowe z udziałem studentów uczelni, wykładowców oraz przedstawicieli tarnobrzeskiego biznesu.

Spotkanie prowadzili Leszek Maksoń – Prezes Fundacji oraz dr Aleksander Kasprzyk – Dziekan WNTiE PUZ w Tarnobrzegu. Jak zwykle w uczelnianej auli pojawił się Kamil Pindych – Szef Kuchni Dworu w Dwikozach, który prezentował w jaki sposób robi się z różnych nietypowych składników szarlotkę.

Po oficjalnym otwarciu Uczelnianego Kubka Biznesu przez władze uczelni rozpoczęły się prezentacje biznesowe. Znów zachwyciła swą wiedzą i sposobem przedstawiania tego co robi na co dzień – właścicielka firmy BIZNES NA OBCASACH – Dorota Konieczna-Herdzik. Opowiadała o konfliktach w pracy, a więc o elementach które bardzo często występują i będą występować w naszym życiu zawodowym. Jak temu przeciwdziałać i co robić by zniwelować różnice w naszych charakterach i sposobach pojmowania świata mogli się dowiedzieć uczestnicy spotkania.

Kolejne dwie prezentacje dotyczyły marketingu w biznesie oraz sposobów wyceny przedsiębiorstw i były przedstawione przez Łukasza Przyszłego – specjalistę w zakresie marketingu i ochrony danych osobowych oraz Marię Borowską – prof ucz. – wykładowcę akademickiego PUZ w Tarnobrzegu.

O tym jak ważne jest dbanie o swój wizerunek osobisty w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych opowiadała Agata Kozioł – specjalistka w zakresie kosmetyki i kosmetologii oraz trenerka biznesowa.

Ostatnimi elementami udanego spotkania były krótkie prezentacje wykładowcy akademickiego Łukasza Jabłońskiego nt. – Jaką formę opodatkowania wybrać w czasach kryzysu gospodarczego oraz Anny Dobrowolskiej Durnaś przedstawiała nowe produkty i usługi PZU.